ادامۀ تحصیل در خارج از کشور برای افرادی که واجد شرایط زیر هستند می‌تواند توصیۀ منطقی باشد:

1- وضعیت مالی مناسب که دغدغه‌های مالی هزینه‌های دورۀ تحصیلی را کاملاً برطرف سازد؛ مانند هزینۀ ثبت‌نام دانشگاه و هزینه‌های جاری زندگی. در غیر این صورت فرد باید توانایی انجام کارهای دانشجویی را داشته باشد، که می‌تواند تا حدی نامناسب یا سطح پایین باشند؛ مانند شستن ظروف و نظافت در رستوران‌ها و کافه‌ها.

2- افرادی که در مدرسه یا دانشگاه جزء شاگردان نمونه و ممتاز بوده‌اند و یا انگیزه و علاقۀ بسیار بالایی برای مطالعه و امور پژوهشی دارند. در این صورت با توجه به رزومۀ علمی، شانس بورسیه گرفتن بسیار بالایی دارند و می‌توانند تمامی هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را به‌طور کامل پوشش دهند.

3- توانایی تحمل دوری از خانواده، دوستان، و آشنایان برای مدت بسیار طولانی (حداقل یک سال).

4- تسلط کامل به مهارت‌های چهارگانۀ زبان انگلیسی.


بزرگ‌ترین دروغ‌هایی که خودمان یا دیگران ما را با آن‌ها گول می‌زنند:

1- زبان شما هر چقدر هم بد باشد، تنها با 2 تا 3 ماه در آن کشور ملسط می‌شود: واقعیت امر این است که حتی با 6 ماه خواندن زبان در ایران، وقتی در بین مردم و به خصوص در کلاس درس خارج از کشور حاضر می‌شوید، تنها 30 تا 40 درصد مکالمات را متوجه خواهید شد و حداقل با گذشت 1 تا 2 سال برای تسلط کامل به زبان تخصصی زمان نیاز است.

2- شما می‌توانید با کار کردن هزینه‌های خود را جبران کنید: شرایط کار برای دانشجویان در کشورهای اروپایی بسیار محدود است و حداکثر می‌توان با کار دانشجویی 40 الی 50 درصد هزینه‌های موجود را پوشش داد و نیاز به کمک مالی خانواده همچنان پا برجا می‌ماند.

3- بعد از اتمام تحصیل به شما اقامت دائم داده خواهد شد: کشورهای اروپایی و آمریکا بعد از سال 2008 قوانین سخت‌گیرانه‌ای را برای اقامت وضع کرده‌اند. در نتیجه در برخی از کشورها نمی‌توان بلافاصله بعد از تحصیل، اقامت گرفت و در برخی موارد تنها چند ماه بعد از اتمام تحصیل فرصت ترک کردن آن کشور را دارید.


ده نکتۀ مهم که برای گرفتن پذیرش باید در نظر داشته باشید:

1- با صرف وقت و انرژی کافی نسبت به کسب تمامی اطلاعات دربارۀ دانشگاه و برنامه‌ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، اقدام نمایید. این یک نقطۀ شروع و حیاتی است، و هرگز به‌صورت کورکورانه و سطحی با آن برخورد نکنید! وب‌سایت دانشگاه بهترین و مطمئن‌ترین مرجعی است که باید به دقت آن را مطالعه کرده و به این اطمینان رسید که «این دانشگاه و این برنامۀ تحصیلی همان چیزی است که من می‌خواهم».

2- حتماً سعی کنید که با پرس و جو (ایمیلی یا تلفنی) از کارکنان دفتر پذیرش بین‌الملل دانشگاه، مدیران گروه، اساتید، و دانشجویان بیشترین اطلاعات را کسب نمایید و قبل از هر اقدامی، برای تمامی سوالات و ابهاماتی که دارید پاسخی روشن و قاطع بیابید.

3- همۀ تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید! سعی کنید که تعدادی دانشگاه مناسب را به قصد ادامه تحصیل انتخاب نمایید. مطمئن شوید که همۀ این دانشگاه‌ها برای شما مناسب هستند و شما در سطحی قرار دارید که بتوانید از آن‌ها پذیرش بگیرید.

4- تا حد ممکن از گزینۀ اپلای آنلاین استفاده کنید. این گزینه چارچوب مشخصی از مواردی که برای اپلای ضروری هستند را ارائه می‌دهد و شما می‌توانید تمامی آیتم‌ها را تکمیل کنید. این به این خاطر است که بعضاً دوستان فقط از طریق استاد برای گرفتن پذیرش اقدام می‌کنند که در نوع خود می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی شود؛ یک مثال ساده این است که ممکن است مشکلاتی دربارۀ رجیستر شدن اطلاعات شما در سامانۀ پذیرش دانشگاه به‌وجود آید. فراموش نکنید که اساتید پرمشغله هستند و دفاتر مشخص دانشگاه‌ها نسبت به نادیده گرفتن قوانین پذیرش دانشجو حساسیت زیادی نشان می‌دهند!

5- صادق باشید! کسانی که درخواست شما را بررسی می‌کنند، بسیار باتجربه هستند؛ و بنابراین از مبالغه و دروغ بپرهیزید!

6- یکی از ملزومات اپلای داشتن توصیه نامه یا همان Recommendation letter است. از اساتیدی بخواهید این نامه را برای شما بنویسند که شما را به خوبی می‌شناسند، و می‌توانند جزئیات و مستندات دقیقی از توانمندی‌های شما ارائه دهند و در نهایت وقت کافی برای نوشتن این نامه صرف می‌کنند.

7- از دیگر ملزومات اپلای، نوشتن SOP یا Statements of Purpose است. این نامه باید با دقت بالایی نوشته شود؛ چرا که طلایی‌ترین موقعیتی است که شما می‌توانید دربارۀ دانش، توانمندی‌ها، و انگیزۀ خود از اقدام برای گرفتن پذیرش در آن رشته سخن بگویید. تیم داوران به محتوای این نامه بسیار دقت می‌کنند، پس از کپی-پیست‌های کورکورانه به شدت بپرهیزید.

8- اگر لازم است که قبل از پذیرش یا بعد از پیوستن به دانشگاه در آزمون خاصی شرکت نمایید، مطمئن شوید که از آمادگی‌های لازم برخوردارید.

9- اگر مستندات اضافه‌ای دارید (علاوه بر مدارکی که دانشگاه از شما درخواست کرده است) که بیانگر شایستگی‌ها و توامندی‌های شما است، حتماً از آن‌ها استفاده کنید! تا جایی که امکان دارد، سعی کنید که بهترین (و البته صادقانه‌ترین) تصویر از خودتان را به نمایش بگذارید.

10- مراقب تاریخ‌های مهم ثبت‌نام یا همان Deadline باشید و تلاش کنید که زودتر از تاریخ پایانی، همۀ مدارک خواسته‌شده را به دست دانشگاه برسانید.