متخصصان بر این عقیده هستند که موتورهای جستجویی مانند گوگل و یاهو تنها یک درصد از اطلاعات موجود در اینترنت را در اختیار پژوهشگران می‌گذارند. بهنظر می‌رسد که بقیۀ اطلاعات در وب پنهان مخفی باشد. بنابراین شما جهت دستیابی به این اطلاعات نیازمند یادگیری روش‌های خاصی می‌باشید. یکی از این روش‌ها ابرموتورهای جستجوگر است.

ابرموتورهای جستجوگر یا Meta Search Engine، بهمنظور افزایش جامعیت اطلاعات در وب ابداع شده‌اند. هیچ موتور جستجویی به‌طور کامل تمامی اطلاعات موجود در وب را پوشش نمی‌دهد. اما ابرموتورهای جستجوگر با جستجوی همزمان چندین موتور جستجو و راهنمای موضوعی حجم بیشتری از اطلاعات وب را بازیابی می‌کنند.

این نوع از موتورهای جستجوگر برخلاف سایر موتورهای جستجوگر دارای پایگاه اطلاعاتی نیستند. بلکه روش کار آن‌ها بدین صورت است که با ارسال کلیدواژه‌های جستجو، به پایگاه‌های اطلاعاتی متعلق به چندین موتور جستجوگر، به‌طور همزمان به بازیابی اطلاعات می‌پردازند.

برخی از ابرموتورهای جستجوگر نتایج تکراری چندین موتور جستجوگر را حذف می‌کنند و با تلفیق نتایج جستجو، آن‌ها را به‌صورت یکپارچه نمایش می‌دهند. برخی دیگر نیز هیچ نقشی در این مورد ندارند.

بد نیست با مزایا و معایب این نوع موتورهای جستجوگر نیز آشنا شویم.

مزایا:

  • افزایش جامعیت در بازیابی اطلاعات
  • صرفه‌جویی در زمان جستجو
  • حذف نتایج تکراری حاصل از موتورهای جستجوگر

معایب:

  • بازیابی بیش از حد اطلاعات
  • امکانات جستجوی محدود
  • جستجوی سطحی در پایگاه‌های اطلاعاتی

برخی از این ابرموتورهای جستجوگر عبارتند از:

http://www.academicindex.net

http://www.dogpile.com

http://clusty.com

https://www.search.com/

http://iboogie.com/

http://www.unabot.com/

http://www.sputtr.com/

http://www.symbaloo.com/home/mix/13eOcK1fiV

http://www.info.com/

پیشنهاد می‌شود برای جستجوی کامل و قدرتمند موضوع پژوهش خود به‌ترتیب از این روش‌ها استفاده نمایید:

  1. جستجوی عنوان یا کلیدواژۀ پژوهش خود در موتورهای جستجوی علمی (برای آشنایی با آن به اینجا رجوع نمایید)؛
  2. جستجوی عنوان یا کلیدواژۀ پژوهش خود در موتور جستجوگر گوگل (در سه قسمت All و Image و Patent
  3. جستجوی عنوان یا کلیدواژۀ پژوهش خود در ابرموتورهای جستجوگر.

البته این را بدانید که در توانایی ابرموتورهای جستجوگر بزرگنمایی شده است و آن‌ها شاید در برخی عناوین عمومی مفید واقع شوند و در عناوین تخصصی و علمی شاید حرفی برای گفتن نداشته باشند. به‌عنوان مثال بنده یادم است که موضوعی را در ابرموتور جستجوگر http://www.academicindex.net جستجو کرده بودم که به یک مقالۀ بسیار جالب از پایگاه وایلی برای سال 1985 رسیدم که چنین نتیجه‌ای را در روش اول و دوم کسب نکرده بودم. در هر صورت امکان دارد در موارد بسیار نادر این سایت‌ها به پیشبرد پژوهش شما کمک نمایند.